Citlivé putování – Terapie v lese

 

Jako rekreoložka jsem tvořila kurzy v přírodě s principy zážitkově - pedagogického učení. Ať už to bylo zimní táboření, horské výstupy nebo feratová škola, stále se mi vraceli lidé, kteří chtěli v životě něco prozkoumat, překonat, pochopit nebo změnit. Chtěli se mnou putovat.

Sama jsem do té doby považovala putování za svou vlastní terapii, za svůj zdroj kreativity, nadhledu a způsob léčení traumatu. Putovala jsem často sama zimní i letní krajinou, ale nejvíc obohacující pro mě byly vždy skupinové výpravy nebo dlouhá putování ve dvou. Přespávali jsme na sněhu, učili se pohybu ve skalách, vystoupali na nejvyšší evropské vrcholky a prošli natěžko kus Himaláje. Překonali jsme temná údolí, pojmenovali všechny pocity a vždy našli cestu, po které se pak vydat. 

Věřím, že všechny životní trable se dají rozchodit a díky putování nacházet nové možnosti, pochopení, naději a taky radost ze života.

Jsem zážitková pedagožka se státnicema z psychologie, psychoterapeutickým základem včetně dlouhodobé zkušenosti v integrativní psychoterapii a řadou odborných kurzů v oblasti traumatu, krizové intervence nebo psychosomatiky.

Zásadním způsobem mě ale formovalo putování v horách, průvodcování i deset let paraglidingu. Dokážu mít nadhled i v těžkých situacích, jsem kreativní, vím co to je humor a přesto jsem vnímavá, empatická a mám pochopení pro všechny lidské nezdary a krachy. Sama jich mám na triku nespočet. Neodsuzuju ty, kteří si nevědí rady ani ty, kteří sami sobě příliš nefandí. Ale taky dokážu podpořit ty, kteří tuší, že v nich něco je a ještě nevědí, co to je a jak to vypadá. Myslím, že jsem dobrá v tom to všechno popsat a pak ještě zařídit, abyste to u sebe viděli taky.

Od roku jsem přesunula veškerou svou praxi do lesa. Protože to, kam patřím, je příroda. Je to můj nejmilejší obývák, zdroj energie, kreativity a místo, kde se dotýkám své esence. Jedině tam jsem schopná svým parťákům dát ze sebe to úplně nejvíc nejlepší, co si můžou odnést. Jsem vysoce citlivý profesionální poutník s psychoterapeutickým vzděláním.
 

Citlivé putování. Zážitkové terapie v přírodě. Výpravy za poznáním.

 

          CHCI VYRAZIT          

 

Zážitkové terapie v přírodě

 

Při putování krajinou se navzájem nedíváme do očí a ani nejsme limitovaní čtyřmi stěnami. Navíc máme spoustu času. Do lesa vyrážíme na víc než tři hodiny, máme tak celé dopoledne a to často stačí na to, abychom se dotkli zásadních témat, určili problém, životní téma nebo vystavěli dostatečně dobrý plán. Jo, i to se může odehrát. Když například chceme něco začít, už máme ohromné pnutí, ale vůbec netušíme kudy se vydat nebo jak udělat první krok.

V roce 2022, po stovkách odchozených túr a přijetí dříve skeptických kolegů, že taková terapie opravdu dává smysl, přichází další skvělá zpráva – jsme na túry dvě. Jsme tým.
 

Psycholožka, socioložka, psychoterapeutka, koučka a lektorka v jednom. To je moje kolegyně Lenka.

Sama jsem u ní chtěla být klientem. Nevzala mě, abychom si neničily sousedské vztahy. Udržela hranici, během pár let nasála téma vysoké citlivosti a byla tak jasnou volbou když mi začaly v těhotenství ubývat síly a já si uvědomila, že už na túry nestačím. Přečtěte si o ní více tady:

 

Mgr. et Mgr. Lenka Slavíková

 Koukněte SEM

 

Mgr. et Mgr. Lenka Slavíková

 

Hypersenzitivita je pojem, se kterým denně žijeme a setkáváme se s podobně citlivými lidmi. 

Ukážeme Vám cestu, jak přijmout svou citlivost jako výhodu a dar.

 

          CHCI VYRAZIT          
 

 

Hypersenzitivní lidé terapie

 

Pokud se člověk špatně orientuje ve své citlivé povaze, snadno se mu stane prokletím nebo ji může vnímat jako nemoc. Vy ale trpět nemusíte a my víme, co všechno nemoc není. Víme jak vypadá úzkost vysoce citlivých, depresivní epizody a co všechno k nim vede. Ano, někdy je toho už příliš a pak vás můžeme nasměrovat na další cestu nebo léčbu, abyste se zbytečně netrápili. Vždycky ale vidíme možnosti a děláme všechno proto, abyste je viděli taky.

Taky nás moc baví objevovat vaše talenty, schopnosti a motivovat vás ke změně. A les nám v tom výborně pomáhá.

Poznání, které získáte během 3 – 4h individuální výpravy, je cestou po konkrétních prožitcích, emocích a vzorcích vašeho chování. A Vy určitě víte, že zkušenost je nepřenositelná. Pokud chcete něčemu porozumět nebo něco v životě změnit, musíte tu změnu prožít.

 

Co Vás tedy čeká?

 

Poznáte kus sebe a zjistíte, že i temnota má svůj význam když nepřebírá nadvládu.

Pomůžeme Vám najít  své talenty a schopnosti, díky kterým se budete mít rádi.

Cílem terapií je taky postavit se za sebe a za to, jací opravdu jste.

Budete naslouchat svému tělu a osaháte si hranice, které chrání Váš bohatý vnitřní svět.

Naučíte se techniky, jak se sebou jemně pracovat.

 

          CHCI VYRAZIT          
 Oproti běžné terapii nejsme svázaní čtyřmi stěnami a předem připravenými tématy.

Nedíváme se vzájemně do očí, ale do krajiny a do svého nitra.

 

Příroda nám pomůže dostat se hlouběji a blíž k sobě.

A taky to obvykle trvá kratší dobu. Ano, je opravdu mocná.

 

Výpravy do Brd nebo srdce Českého krasu trvají alespoň tři hodiny, což je doba potřebná k tomu, abychom nechali myšlenky opravdu plynout. Příroda je bezpečným a podnětným prostředím, kde zvládneme otevřít mysl a přirozená chůze nám pomáhá vyjádřit všechno, co zrovna cítíme.

Společně budeme objevovat vaše kvality, schopnosti a dary, kterými jste vybaveni.
Pomůžeme Vám najít směr, který je pro Vás přirozený, smysluplný a taky způsob, jak si udržíte svou energii.

 

Výpravy do Brd nebo srdce Českého krasu

 

Na společnou túru se vypravíme v pracovních dnech v ranních hodinách.

Obvykle vyrážíme v 9 h z nádraží v Řevnicích nebo nebo na smluveném místě v okolí.

Termín si ujasníme s kalendářem v ruce po telefonu nebo e-mailem bezprostředně po připsání platby na účet.

Letní měsíce se obvykle plní rychleji a je lepší si termín zarezervovat včas.

Ale i v těch zimních je příroda krásná, zima nám nebude a kdyby přece jenom, tak si uděláme oheň.

 

Na cestu si vezměte pohodlné oblečení, kvalitní obuv, svačinu a dostatek pití, protože cestou už nebude možnost nabrat vodu ani dokoupit jídlo. Délka trasy je obvykle 5 - 15 km, ale záleží na Vás, jak daleko, vysoko nebo hluboko budete chtít jít. 
Trasu navrhujeme vždy tak, aby se dala v případě potřeby zkrátit, takže jestli Vás rozbolí kolena nebo se prostě budete chtít jen tak na delší dobu zastavit, nikam Vás nepoženeme.

Půjdeme zkrátka tak, abychom si mohli povídat.  

 

 

Co řekli o naší cestě účastníci

 

Nápad absolvovat terapii v přírodě mně od začátku nadchnul. Sám se v uzavřených prostorách, a to klidně známých, necítím nejlépe, takže tohle bylo pro mě velké plus. Přírodu miluju a tu naši českou obzvláště.
Výšlap vedl nenáročným terénem a já se nemusel soustředit na překonávání překážek, ale naopak na diskutované záležitosti a problémy. Domnívám se, že volba trasy, krajiny a času také není náhoda, jelikož jsme v lese nepotkali téměř nikoho. Nebyl jsem tak rušen turisty a výletníky ze svých myšlenek.
Alena je velmi vnímavá a dokázala se na mě citlivě naladit.
Doporučuju všem, kdo potřebují ventilovat svůj problém a hledají někoho, s kým by jej mohli bezpečně probrat, dostat citlivou zpětnou vazbu a spoustu návrhů na cesty, kudy se vydat.
Konec konců i jen samotný výšlap tímhle krásným koutem je zážitek a kvalitně strávený večer v příjemné společnosti.
Děkuju.

Martin Neumaier | Manažer a regresní terapeut

Byla jsem s Alenou na sebepoznávací túře po Českém krasu. Nevěděla jsem co od toho mám čekat, jela jsem se smíšenými pocity, ovšem výsledek byl dokonalý. Ačkoliv jsme se potkaly poprvé v životě, měla jsem pocit, že jdu na túru se svou velmi dobrou kamarádkou, která má upřímný zájem o moje pocity. Odjížděla jsem nejistá a nervozní, vrátila jsem se spokojená a vyklidněná jako nikdy.

Alena dokáže svým jemným citlivým způsobem vést rozhovor tak, že při chůzi krásnou přírodou se nejen kocháte, ale dobře slyšíte své názory a třídíte své myšlenky. Byla jsem plná pozitivních dojmů a moc si přeju to zase po čase zopakovat. Alena umí!

Kateřina Kočařová | Právnička

Ráda bych ještě jednou poděkovala za příjemnou túru nádherným a uklidňujícím prostředím s nádhernou bytostí – s Alenou. Pomohla mi odhalit a pojmenovat pár nových věcí, nahlédnout do možností blízké budoucnosti a poodhalila i samu sebe, což mi přijde velmi týmové, partnerské, otevřené a přímé. A odvážné! Cením si toho, nezneužiju, nevyužiju... Cítila jsem se zkrátka velmi spřízněně.

Lucie Doušová | Manažerka

Alena je skvělá společnice a umí opravdu naslouchat, nad věcma přemýšlet a dávat zpětnou vazbu. Má v sobě citlivost, laskavost, empatii, opravdový zájem o druhé a nesoudí. Tím, že má se spoustou citlivých lidí zkušenosti a je sama taková, umí poradit ve věcech, kde si člověk už neví sám rady a potřebuje radu nebo názor zvenčí. Nebála jsem se ventilovat všechny svoje zážitky, pocity a myšlenky, protože jsem cítila opravdový lidský zájem a pochopení. Samozřejmě jsem větší půlku túry probrečela (hodně jsme se taky nasmály), ale byly to pozitivní emoce. Je to super pocit, být s dalším takhle citlivým člověkem - přestože jsme se neznaly, je to o blízkosti, hloubce a naladění na stejnou vlnu. Taková terapie pro duši, kdy člověk není jenom dalším “klientem”, ale parťákem, a z túry si odnese kromě případných suvenýrů v podobě kamínků nebo listů pocit pochopení, přijetí a chuť na sobě pracovat.

Andrea Králová | Marketingová specialistka

Alena mi svým vysvětlením, co prožívají hypersenzitivní lidé v různých životních situacích pomohla si uvědomit, co jsem v minulosti prožíval. Veřejné promluvy o tom, kolik je mezi námi hypersenzitivních lidí a proč v některých - pro jiné lidi běžných - situacích reagují jinak než ostatní, považují za vynikající nápad. Objednal jsem se na terapeutickou procházku, na které mne lákalo už jen to, že to bude v Brdských lesích. Procházka byla úžasná, Alena se umí velmi dobře nacítit do toho, co prožívám, co ve svém životě řeším. Sdílela i svůj příběh a já v tom nalézal sitauce, které prožívám a co mohu udělat sám pro sebe, abych se lépe cítil, co mohu udělat pro to, abych uměl předcházet situacím, které mne jako hypersenzitivnho člověka zatěžují a tím i byl lepším parťákem pro lidi okolo sebe. Aleno, děkuji za procházku, empatii, velmi poučné postřehy a vjemy, které mi pomohly si ujasnit či utvrdit, kdo jsem a co chci.

Petr Kadaník | IT specialista

Jedeme životem našich každodenních starostí a sem tam i radostí, občas nám dojde dech a jako ten křeček v kolečku se neumíme zastavit. V horším případě do sebe ládujeme nějakou tu chemii v podobě tabletek na kde co, abychom utlumili, přebili, v lepším zkoušíme meditovat, dýchat, dobíháme s jazykem na vestě na hodinu jógy, abychom pak v potu tváře vyzvedli dítě za školy, zajistili večeři a jiné nezbytnosti a ráno zase …. pokud vás nezastaví nemoc nebo úraz a najdete tu kontrolku v sobě, máte zčásti vyhráno. Je hodně fajn a osvobozující se zastavit a zkusit něco jiného. Jako co? Jako třeba zážitkový výlet s Alčou. Prostě si domluvíte termín, sejdete se ideálně ráno u vlakového nádraží. Vypnete telefon, obujete trekové boty a jde se. Sváču, hodně vody na pití a péřovku s sebou (pokud zrovna není léto). Ani nevíte kudy, ale Alča vybírá super trasu. Pro mě naprosto osvobozující, na chvíli nic nerozhodovat a nechat se vést. Nejdřív tlacháme tak obecně, sem tam se Ali zeptá a pak už jen mluví

Jana Lavrenčíková Myšková | Specialistka odpovědného hospodaření

Nápad vyzkoušet lesní terapii mě oslovil po přečtení rozhovoru v časopise Moje psychologie. Od první chvíle našeho setkání jsem se cítila ve společnosti Ali jako v bavlnce. Ali je vnímavá, laskavá, citlivá bytost. Umí pozorně naslouchat a pokládat dokonale cílené otázky. Náš rozhovor přirozeně plynul, jako bychom se znalý odjakživa. Dokázala jsem se uvolnit, otevřít a odhalit své trápení. Díky Ali jsem odjížděla vyrovnaná, nabitá pozitivní energií a s klidem v duši.
Děkuji za společně strávený čas. Byl to učiněný balzám pro mou duši. Vřele všem doporučuji.

Gábina Komínková | Odborná referentka FÚ

Byla jsem nadšená a vše předčilo mé očekávání. Alena je nádherná, otevřená duše, milující přírodu a pobyt v ní. Má dar intuice a umí se vcítit do druhého člověka, poskytovat citlivou zpětnou vazbu a reagovat na podněty. Je velmi empatická a lidská s otevřeným srdcem.
Alenko, děkuji :-)

Pavlína Sitta | Kreativec

Před více než deseti lety jsem měl velké psychické potíže. Prošel jsem psychiatrií i sezeními s psycholožkou. Problémy jsem řešil práškama a sebedestrukcí. Nakonec jsem se z nejhorší etapy svého života dostal, ale zůstala mi obava, kdy se úzkosti vrátí. A vrací se – bez pozvání a nečekaně.
S názorem kamaráda, že lékaři lidských duší nejsou potřeba, protože „každej se někde vykecá kámošovi a je mu lépe“, úplně nesouhlasím. Teda jen s tím, že každý potřebuje někoho, komu se může svěřit. Být na všechny bolesti světa sám prostě nejde.

Osobně ale nemám důvěru svěřovat se svým nejbližším a nikoho cizího kvůli tomu hledat nechci. A tak je náhoda, nebo něco v co se dá věřit, že se mi podařilo vyřešit moje dvě, dlouho nezodpovězené otázky. Mimo jiné proto, že jsem potkal Alenu.

Alena Wehle je křehká, chápavá, empatická a navíc silná bytost a její Terapie v lese považuju za mimořádně přínosné. Každý člověk má vztah k přírodě a je to ideální prostředí, ve kterém se dokáže ponořit do sebe.

Lukáš Holubec | Průvodce