Mgr. Alena Wehle

 

Zážitková pedagožka, terapeutka, bloggerka, lektorka, ale taky jsem vysoce citlivá (HSP) a toto téma šířím do světa. Že jste o tom nikdy neslyšeli? To je v pořádku,  já taky víc než třicet let netušila, že existuje takový povahový rys, že se dá zdědit a že je to vlastně dar.

Mou vášní je vítr, horské podmínky, bublání potoka, svobodné toulání a nové objevy.  Příroda je pro mě zdrojem energie, poznáním a vlastně je mou součástí.

Miluju pohyb v přírodě, psychologii, psaní textů, fotky, svou malou dcerku i sama sebe.
To poslední jsem se ale musela naučit a nebylo to hned.

Třicet let jsem žila s nálepkou podivného a naivního introverta, co je často úplně mimo. Jako dítě jsem přemýšlela, kde na světě je moje místo a zda vůbec existuje.

Ve své původní rodině jsem poznala, jak vypadá ponížení, agrese, vydírání či emoční i fyzický nátlak.

Ve škole jsem na vlastní kůži vyzkoušela šikanu, sociální vyloučení a ve dvanácti letech jsem se rozhodovala, jakým způsobem odejdu ze světa. Každý večer jsem ale tajně rozmlouvala s Bohem o tom, že mojí úlohou je to všechno přežít a něco tady lidem přinést.

Do partnerských vztahů jsem vstupovala jako holka, co nemá nikoho, nezná vlastní hranice a je ochotna se podřídit téměř ve všem, jen aby už našla klid.

Alena Wehle

 Jako vysoce citlivá bytost jsem se často do svých partnerů vcítila tak, že jsem zapomínala vnímat vlastní potřeby a po čase jsem zjistila, že už ani nevím, kdo vlastně jsem. Bylo to období kotrmelců, trapasů a nevyžádaných přátelských rad.

Až jsem v pětadvaceti opustila svůj čerstvě dodělaný domov a skončila jsem opět na začátku, jen s batohem, bez práce, bez peněz, bez rodiny a mí tehdejší přátelé na mě neměli čas. Byli otrávení z toho, že nejdu cestou, kterou mi doporučili.

„Vždyť ses tak dobře učila, matika ti šla, proč nemůžeš prostě ... ?“ no zkrátka spoustě lidem nejde vysvětlit že nás žene něco, co je mnohem silnější a naše schopnosti nedokážeme kultivovat při práci, ve které nevidíme smysl. V mém případě v roli auditora.

Když jsem byla opět vyčerpaná z hledání svého místa na světě, stále mě doprovázel hlas o tom, že moje poslání není jen tak. Kdo od šestnácti lítá na padáku? Kdo má ten dar zažívat euforii po každém výstupu na vrchol, kdo cítí jak voní vítr a vnímá vyšší moc, než jsou lidé okolo něj? „Tohle všechno potřebuješ, abys pochopila svět“.
 


A když jsem pak jedno lednové ráno lezla ze spacáku v zasněženém autě, které mi bylo dočasným domovem, cítila jsem ohromnou úlevu. Odhrnula jsem sníh z okýnka, viděla jsem svůj oblíbený beskydský vrcholek a věděla jsem, že tohle bylo dno a já vyrážím na cestu.Vystudovala jsem zážitkovou pedagogiku, která mi za pět let studia změnila život. Prošla jsem natěžko kus Himaláje, vylezla spoustu nádherných alpských vrcholů a otestovala si v horách své fyzické limity, abych je spolu s těmi psychickými prozkoumala v psychoterapeutickém výcviku.

A co práce? V Beskydech jsem byla obchodníkem, což pro mě znamenalo svobodu. Po přestěhování do Prahy jsem pracovala čtyři roky ve firmě, kde jsem sice vytvářela nové projekty, ale zároveň jsem si tam naplno otestovala své hranice a možnosti. Pak jsem byla půl roku zaměstnancem malé firmy, která mi zapomněla zaplatit a nakonec a nakonec jsem si vyzkoušela, jaké to je v korporátu, abych uznala, že patřím na volnou nohu.

Když jsem narazila na knížky a nové studie ohledně vysoké citlivosti (HSP), bylo mi jasné, že jsem našla sebe i cestu, jak se za svou citlivost postavit. Zjistila jsem, že lidí s takto výjimečně citlivou nervovou soustavou je dokonce okolo 20 % a je jasné, že takové mám i ve svém okolí.

Po tom, co jsem napsala svůj první článek na blog,  se mi ozvala spousta lidí – kamarádů i ostatních, že jim mluvím z duše, poznali se o kousek lépe a jsou rádi, že jim někdo nosí tyhle informace.

A to je pro mě hlavní důvod, proč se tomu věnuju a proč se snažím nacházet v lidech jejich jedinečné schopnosti.

Je nás takových spousta a ne všichni vědí, jak se projevit, přestože je to jejich přáním.
 

 Jsem vysoce citlivá a nestydím se za to
 

Snažím se dostat citlivost, empatii a ohleduplnost do společnosti. Mluvím o hypersenzitivních lidech úplně všude, pravidelně publikuju v médiích a občas lidi okolo sebe mírně šokuju.

Pomáhám ostatním najít způsob, jak si nastavit vlastní hranice, mluvit o svých pocitech a postavit se za to, jací skutečně jsou. Citlivost není jenom komplikace na cestě k vysněným výkonům, ale je to především dar, díky kterému máme možnost prožít hezčí život než ostatní.  

A kde jsem studovala?

Na EKF VŠB-TUO,  později na FTK a FF Univerzity Palackého v Olomouci a nakonec jsem se ponořila do psychoterapie na Českém institutu biosyntézy.


 

Kde mě můžete vidět ?

 

 

TEDx Prague Women 2019

 

 

 

 

Rozhovor z pořadu Rozhovory s lidmi, který vedla Petra Kruntorádová. 

 

 

Záznam z České televize, kde jsem byla hostem pořadu Sama doma:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/219562220600026/video/676544

 

 

Nebo si poslechněte záznam z večerního vysílání Českého rozhlasu, kde jsem byla hostem Vladimíra Kroce a na téma vysoké citlivosti jsme měli čistého času půl hodiny:

https://radiozurnal.rozhlas.cz/kazdy-paty-cech-je-hypersenzitivni-tvrdi-blogerka-alena-wehle-8020733

 

A tady se můžete podívat na záznam z webináře Martiny Chomátové (Play Everyday), kde se mě ptala na svět vysoce citlivých.

 

 

 

 

 

 

 

Nejste si jisti, zda jste sami vysoce citliví? Stáhněte si můj e-book zdarma a otestujte se.

Chcete vědět víc o hypersenzitivitě a darem s vysokou citlivostí? Přečetli jste si články na mém blogu?

Ucelené informace s inspirací a návodem, jak co nejlépe poznat sám sebe a postavit se za svoje schopnosti, najdete v mém eBooku Průvodce vysoce citlivým životem.

Na Instagrau @jsem_citlivka a FB stránce S citem ven sdílím tipy a příspěvky z HSP života a ráda vás uvidím i v uzavřené FB skupině, kde spolu s ostatními, vysoce citlivými, sdílíme různé pocity a životní situace.