Mgr. et Mgr. Lenka Slavíková


Psycholožka, socioložka, psychoterapeutka, koučka, máma, horalka a citlivá bytost.

 

Mgr. et Mgr. Lenka Slavíková

 

Vždycky jsem věděla, že chci pracovat s lidmi a taky mít pejska. Ani jedno nebylo hned. Teď je mi 41 a mám i to štěně, až teď!

Někdy se člověk dlouze prokousává k tomu, kdo opravdu je, aby mohl dělat to, co opravdu chce. Aby našel víru a odvahu věci prosazovat a k tomu naději, že mu bude v životě dobře.

K práci s lidmi byla cesta o kus jednodušší než ke štěněti. Studovat vysoké školy je společensky uznávaná věc, takže vystudovat dvě za sebou (sociologii a psychologii) bylo jednodušší, než ukázat svému okolí, jak se opravdu cítím uvnitř.

Práci jsem začala ve výzkumu, když jsem byla fascinovaná otázkou: Jak je možné, že celá společnost drží pohromadě a funguje? Aplikovaný výzkum dával odpovědi, jen na mě moc teoretické. A taky byly jen v datech, číslech, na papíře, v počítači a něco chybělo.

Chyběly emoce, lidé, pohyb, oči, vůně, prožitky, no interakce. Živí lidé. Tenkrát jsem byla ještě jen sociolog a vydala se cestou blíž k lidem jako konzultant lidských zdrojů. Stala jsem se koučem.

To mě chytlo za srdce. Konečně život! Viděla jsem reakce, naslouchala jsem, pozorovala a odpovídala. Každou chvíli to bylo jiné, dobrodružné, místy podobně jako když jsem procházela pod osmitisícovými vrcholky Himaláje.

Ponořila jsem se hluboko do práce a zapomněla na sebe. Moje první holčička se narodila dlouho před tím, než se měla narodit, po jedné úmorné pracovní cestě na prezentaci výsledků výzkumu. A já se konečně zastavila. Pomohla tomu taky bohužel nemoc.

Milovala jsem pohyb, sport, akci. Něco dobývat, napnout síly a dosáhnout až na vrchol. Nemoc mě omezila v pohybu a radosti ze života na několik dlouhých let. Když kamarádi sjížděli sjezdovky v prašanu, já seděla doma a lízala si rány, hodně dlouho.

Netušila jsem, kde brát pocit síly, radosti a vlastní hodnoty, když nemůžu dělat to, co mě naplňuje, to v čem jsem dobrá.

A tak jsem začala hledat.

Našla jsem pohyb. Ale jemnější, vnitřní, pomalejší. Našla jsem Qi Gong, body-psychoterapii, kum nye, bioenergetická cvičení. Našla jsem dynamiku a rychlost v klidném prožitku meditace, v pozornosti zaměřené na tělo.

Na cestě mě doprovázeli učitelé z celého světa: Richard Hoffman (Německo), Liane Zink (Brazílie), Marianne Ingenhousz (Holandsko), Mathiass Steurich (Německo), Alcie Hamm. Všem jsem za to učení vděčná.

Po pár letech jsem se oklepala a spojila to, co mě v životě baví. Práce s lidmi a pohyb. Jako kouč a profesní poradce pro univerzitu jsem si všimla, že ke mně přichází v mnohem větší míře určitý typ lidí a mají něco podobného.

Vysokou citlivost.

Vnímala jsem, že je mi vysoká citlivost a témata spojená s ní hodně blízká, ač jsem si to do té doby pojmenovávala jinak. Začala jsem tedy studovat téma ještě více a když mi pak moje sousedka, Alena Wehle, povídala o svých túrách a o tom, že by potřebovala kolegyni, bylo nám jasné, proč se o tom bavíme.

A tak jsem tu jako průvodkyně pro Terapie v lese a vyrážím na túry.

Se vší jemností, citlivostí, ale taky praxí v body-terapii a znalostí bioenergetických cvičení.

 


Vzdělání:

Praxe: