Citlivá cesta k sobě

 

Před osmi lety jsem začala organizovat kurzy v přírodě a v horách. Samotné průvodcování jsem nechávala svalovcům s plackou na rameni a sama byla psychickou podporou a dohledem. 
Až se ke mě nahrnuly příběhy klientů, kterým jsem pomohla překonat jejich temná údolí a naše povídání bylo počátkem jejich cesty k lepšímu životu, uvědomila jsem si, že tou průvodkyní dávno jsem.  
Že sice nesestrojím kladku na vyproštění z ledovcové trhliny během pěti sekund, zato mám státnice z psychologie, průvodcovskou zkoušku, zkušenosti z vysokých hor a pilotní průkaz na křídlo, díky kterému čtu počasí ještě o kousek líp než průměrný hypersenzitivní člověk.

Hlavně se však dokážu nacítit do vaší situace, vnímat co prožíváte a ptát se tak, abyste se sami dostali blíž k sobě. No a pak taky dokážu dávat zpětnou vazbu, ve které najdete inspiraci a podporu na Vaší cestě.

Oficiální průvodkyní jsem se nakonec taky stala a můžeme se potkat i na túrách po Balkáně.

Svou hlavní úlohu ale plním v Českém krasu, kde sama žiju a mám vždy v hlavě spoustu krásných stezek, kudy pak bezpečně procházíme. Vy určujete tempo a délku trasy, ale zbytek můžete nechat na mě a staráte se pouze o vlastní myšlenky.
 


Citlivá cesta vnitřní krajinou

 

Věnuju se tématu vysoce citlivých lidí, píšu o nich a snažím se to téma dostat do společnosti. Spousta hypersenzitivních se snaží objevit mnohem více, než na co narazí při čtení knížky nebo článku. 
Poznání, které získáte během 4 - 5 h individuální konzultace – tedy během túry, se nedá získat při čtení knížky v teple domova. Zkušenost je nepřenositelná a pokud chcete v životě začít věci měnit, je nejlepším krokem vydat se na cestu. 

 

Co Vás tedy čeká?

 

Poznáte kus sebe.

Najdete své kvality a schopnosti, díky kterým se budete mít rádi.

Naučíte se postavit se za sebe a za to, jací opravdu jste.

Budete naslouchat svému tělu a nastavíte si hranice, které chrání Vaši jedinečnost.

 

          CHCI VYRAZIT          
 Oproti běžné terapii nejsme svázaní čtyřmi stěnami a předem připravenými tématy.

Nedíváme se vzájemně do očí, ale do krajiny a svého nitra.

 

Příroda nám pomůže dostat se dál a hlouběji, kam jen Vy sami budete chtít.

 

Výpravy do srdce Českého krasu trvají alespoň čtyři hodiny, což je doba potřebná k tomu, abychom nechali myšlenky opravdu plynout. Příroda je bezpečným a podnětným prostředím, jak otevřít mysl a přirozená chůze pomáhá vyjádřit vše, co zrovna cítíme.

Společně budeme objevovat vaše kvality, schopnosti a dary, kterými jste vybaveni a pomůžu Vám najít směr, který je pro Vás přirozený a bude Vám dávat smysl. 

Kromě toho všeho si ale odnesete i tipy na krásné výlety do přírody v blízkosti Prahy.
 

Hypersenzitivita - Citlivá cesta vnitřní krajinou -  okolí Prahy

 

Na společnou túru se vypravíme v pracovních dnech, nebo po dohodě o víkendu. Termín si ujasníme podle Vašich a mých možností.

Můžeme vyrazit v pracovních dnech v 18:00 h po práci a dopřát si část túry ve tmě. V Českém krasu nejsou medvědi ani vlci a se mnou se bát nemusíte. Navíc na túry beru svého vysoce citlivého psa, Carlose.
 

Nechcete chodit večer? Můžeme jít přes den, vyrazit v 10 h dopoledne z nádraží a vrátit se po 14 h. 
 

Na cestu si vezměte pohodlné oblečení, kvalitní obuv, svačinu a dostatek pití, protože cestou už nebude možnost nabrat vodu ani dokoupit jídlo. Délka trasy je obvykle 7 - 20 km, ale záleží na Vás, jak moc a jak vysoko budete chtít. V Českém krasu se dá nabrat na takové trase i převýšení přes 900 m, takže se nebudete nudit ani v případě, že vás nebaví procházky po rovině.  Trasu navrhuju vždy takovou, aby se dala v případě potřeby zkrátit, takže ji můžeme upravit podle toho, jak se ten den budete cítit.

Rychlost chůze si pak určujete vy – nikam vás nepoženu a snad vás i doženu. Půjdeme zkrátka tak, abychom si mohli povídat.  

 

 

Co řekli o naší cestě účastníci:
 

Před více než deseti lety jsem měl velké psychické potíže. Prošel jsem psychiatrií i sezeními s psycholožkou. Problémy jsem řešil práškama a sebedestrukcí. Nakonec jsem se z nejhorší etapy svého života dostal, ale zůstala mi obava, kdy se úzkosti vrátí. A vrací se – bez pozvání a nečekaně.
S názorem kamaráda, že lékaři lidských duší nejsou potřeba, protože „každej se někde vykecá kámošovi a je mu lépe“, úplně nesouhlasím. Teda jen s tím, že každý potřebuje někoho, komu se může svěřit. Být na všechny bolesti světa sám prostě nejde.

Osobně ale nemám důvěru svěřovat se svým nejbližším a nikoho cizího kvůli tomu hledat nechci. A tak je náhoda, nebo něco v co se dá věřit, že se mi podařilo vyřešit moje dvě, dlouho nezodpovězené otázky. Mimo jiné proto, že jsem potkal Alenu.

Alena Wehle je křehká, chápavá, empatická a navíc silná bytost a její nápad sebepoznávací túry v Českém krasu považuju za mimořádně přínosný. Každý člověk má vztah k přírodě a je to ideální prostředí, ve kterém se dokážeme uvolnit a otevřít. 

Nenásilně a přirozeně s ní objevíte mnoho důležitého o vás samých a rozhodně budete odjíždět s pocitem, že takový výlet jste ještě nezažili.

Lukáš Holubec

 

Nápad absolvovat terapii v přírodě mně od začátku nadchnul. Sám se v uzavřených prostorách, a to klidně známých, necítím nejlépe, takže tohle bylo pro mě velké plus. Přírodu miluju a tu naši českou obzvláště. 
Výšlap vedl nenáročným terénem a já se nemusel soustředit na překonávání překážek, ale naopak na diskutované záležitosti a problémy. Domnívám se, že volba trasy, krajiny a času také není náhoda, jelikož jsme v lese nepotkali téměř nikoho. Nebyl jsem tak rušen turisty a výletníky ze svých myšlenek. 
Lektorka je velmi vnímavá a dokázala se na mě citlivě naladit.
Doporučuju všem, kdo potřebují ventilovat svůj problém a hledají někoho, s kým by jej mohli bezpečně probrat, dostat citlivou zpětnou vazbu a spoustu návrhů na cesty, kudy se vydat.
Konec konců i jen samotný výšlap tímhle krásným koutem je zážitek a kvalitně strávený večer v příjemné společnosti.
Děkuju. 

Ing. Martin Neumaier

 

Byla jsem nadšená a vše předčilo mé očekávání. Alena je nádherná, otevřená duše, milující přírodu a pobyt v ní. Má dar intuice a umí se vcítit do druhého člověka,  poskytovat citlivou zpětnou vazbu a reagovat na podněty. Je velmi empatická a lidská s otevřeným srdcem.
Alenko, děkuji :-)

Pavlína Sitta

 

Byla jsem s Alenou na sebepoznávací túře po českém krasu. Nevěděla jsem co od toho mám čekat, jela jsem se smíšenými pocity, ovšem výsledek byl dokonalý. Ačkoliv jsme se potkaly poprvé v životě, měla jsem pocit, že jdu na túru se svou velmi dobrou kamarádkou, která má upřímný zájem o moje pocity. Odjížděla jsem nejistá a nervozní, vrátila jsem se spokojená a vyklidněná jako nikdy.

Alena dokáže svým jemným citlivým způsobem vést rozhovor tak, že při chůzi krásnou přírodou se nejen kocháte, ale dobře slyšíte své názory a třídíte své myšlenky. Byla jsem plná pozitivních dojmů a moc si přeju to zase po čase zopakovat. Alena umí!

Mgr. Kateřina Kočařová

 

 

 

Jste připraveni udělat krok vpřed? 

 

          CHCI VYRAZIT