Zážitková terapie v přírodě

 

Čtyři roky jsem tvořila kurzy v přírodě s principy zážitkově - pedagogického učení. Ať už to byla ferratová škola, zimní táboření nebo horské výstupy, hlásili se k nám lidé, kteří chtěli 
v životě něco změnit, překonat nebo se chtěli pochopit.

Přespávali jsme na sněhu, učili se pohybu ve skalách, vystoupali na nejvyšší evropské vrcholky a prošli kus Himaláje. Překonali jsme temná údolí, pojmenovali všechny pocity a vždy našli cestu, po které se pak vydat. 

Díky státnicím z psychologie, průvodcovské zkoušce, pilotnímu průkazu a zkušenostmi z nejvyšších hor světa umím přečíst jak počasí a krajinu, tak i vaše emoce.
 

 

Dokážu se do Vás nacítit, vnímat co prožíváte a pokládat otázky tak, abyste se dostali opravdu k sobě a k tomu, co potřebujete.
 

Sama jsem při hledání sebe sama prošla různými sociálními bublinami. Vím jak vypadá šikana, měsíc bez peněz na jídlo, bydlení v autě ale taky závody v paraglidingu, túry v Himaláji nebo křesťanský tábor. Po pracovní stránce jsem si vyzkoušela prostředí maličké firmy, korporátu a nakonec i pocity volnonožce, abych zjistila, co která varianta obnáší.


Mimochodem turistickou průvodkyní jsem zůstala a můžete mě v létě potkat na túrách po Balkáně s CK Mundo.Svou hlavní úlohu však plním v Brdech a Českém krasu, kde sama žiju a znám desítky zajímavých stezek, kterými pak bezpečně procházíme.
Vy určujete tempo a počet kilometrů, já vymýšlím trasu a směr. Díky tomu zůstanete v klidu se svými myšlenkami a můžete se spolehnout, že až se u vlaku rozloučíme, budete se cítit silnější než dřív.Citlivá cesta vnitřní krajinou


Tématu vysoce citlivých lidí se věnuju od roku 2016, kdy jsem se rozhodla dostat citlivost a ohleduplnost do společnosti. Od té doby jsem napsala spoustu textů do časopisů jako je Psychologie Dnes, Vlasta, Sféra nebo do Hospodářských novin. Povídala jsem v živém vysílání České televize a pravidelně přednáším na svých seminářích. Hypersenzitivita je pojem, se kterým denně žiju a setkávám se s podobně citlivými lidmi. 

Naučím Vás, jak přijmout svou citlivost jako výhodu a dar.

Pokud se člověk špatně orientuje ve své citlivé povaze, snadno se mu stane prokletím a jsou i zmínky o hypersenzitivitě jako druhu nemoci.

Vy ale trpět nemusíte, naopak.


 
Poznání, které získáte během 4 - 5 h individuální konzultace – tedy během túry, však není individuálním seminářem, ale cestou po konkrétních prožitcích, emocích a vzorcích vašeho chování. A Vy určitě víte, že zkušenost je nepřenositelná a pokud chcete něčemu porozumět nebo v životě něco změnit, musíte tu změnu prožít. 
 

Co Vás tedy čeká?

 

Poznáte kus sebe a zjistíte, že i temnotu zvládnete přijmout.

Najdete své kvality a schopnosti, díky kterým se budete mít rádi.

Naučíte se postavit se za sebe a za to, jací opravdu jste.

Budete naslouchat svému tělu a nastavíte si hranice, které chrání Váš bohatý vnitřní svět.

Naučíte se techniky, jak se sebou nejlépe pracovat.

 

          CHCI VYRAZIT          
 Oproti běžné terapii nejsme svázaní čtyřmi stěnami a předem připravenými tématy.

Nedíváme se vzájemně do očí, ale do krajiny a svého nitra.

 

Příroda nám pomůže dostat se hlouběji a blíž k sobě.

 

Výpravy do srdce Českého krasu trvají alespoň čtyři hodiny, což je doba potřebná k tomu, abychom nechali myšlenky opravdu plynout. Příroda je bezpečným a podnětným prostředím, kde zvládneme otevřít mysl a přirozená chůze nám pomáhá vyjádřit všechno, co zrovna cítíme.

Společně budeme objevovat vaše kvality, schopnosti a dary, kterými jste vybaveni.
Pomůžu Vám najít směr, který je pro Vás přirozený a smysluplný. 

Na závěr si pak odnesete ještě zpětnou vazbu a tipy na výlety v blízkosti Prahy.
 

Hypersenzitivita - Citlivá cesta vnitřní krajinou -  okolí Prahy

 

Na společnou túru se vypravíme v pracovních dnech.

Pokud si chcete vzít den volna, vyrazíme v 10 h z nádraží (po dohodě mezi Prahou a Berounem).

Jinak se sejdeme v 18 h a využijeme i tmu, která je sama o sobě skvělým prostředkem.

Termín si ujasníme s kalendářem v ruce po telefonu nebo e-mailem.

Letní měsíce se obvykle plní rychleji a je lepší si termín zarezervovat včas.
 

Pokud vás láká večerní varianta, nebojte se tmy. V Českém krasu nejsou medvědi ani vlci a kromě mojí znalosti terénu s námi půjde i můj hypersenzitivní pes Carlos. 
 

Na cestu si vezměte pohodlné oblečení, kvalitní obuv, svačinu a dostatek pití, protože cestou už nebude možnost nabrat vodu ani dokoupit jídlo. Délka trasy je obvykle 5 - 20 km, ale záleží na Vás, jak daleko, vysoko nebo hluboko budete chtít jít. 
Trasu navrhuju vždy tak, aby se dala v případě potřeby zkrátit, takže jestli Vás rozbolí kolena nebo se prostě budete chtít jen tak na delší dobu zastavit, nikam Vás nepoženu.

Půjdeme zkrátka tak, abychom si mohli povídat.  

 

 

Co řekli o naší cestě účastníci:

 

Nápad absolvovat terapii v přírodě mně od začátku nadchnul. Sám se v uzavřených prostorách, a to klidně známých, necítím nejlépe, takže tohle bylo pro mě velké plus. Přírodu miluju a tu naši českou obzvláště. Výšlap vedl nenáročným terénem a já se nemusel soustředit na překonávání překážek, ale naopak na diskutované záležitosti a problémy. Domnívám se, že volba trasy, krajiny a času také není náhoda, jelikož jsme v lese nepotkali téměř nikoho. Nebyl jsem tak rušen turisty a výletníky ze svých myšlenek. Lektorka je velmi vnímavá a dokázala se na mě citlivě naladit. Doporučuju všem, kdo potřebují ventilovat svůj problém a hledají někoho, s kým by jej mohli bezpečně probrat, dostat citlivou zpětnou vazbu a spoustu návrhů na cesty, kudy se vydat. Konec konců i jen samotný výšlap tímhle krásným koutem je zážitek a kvalitně strávený večer v příjemné společnosti. Děkuju.

Ing. Martin Neumaier Manažer, regresní terapeut

Byla jsem s Alenou na sebepoznávací túře po českém krasu. Nevěděla jsem co od toho mám čekat, jela jsem se smíšenými pocity, ovšem výsledek byl dokonalý. Ačkoliv jsme se potkaly poprvé v životě, měla jsem pocit, že jdu na túru se svou velmi dobrou kamarádkou, která má upřímný zájem o moje pocity. Odjížděla jsem nejistá a nervozní, vrátila jsem se spokojená a vyklidněná jako nikdy. Alena dokáže svým jemným citlivým způsobem vést rozhovor tak, že při chůzi krásnou přírodou se nejen kocháte, ale dobře slyšíte své názory a třídíte své myšlenky. Byla jsem plná pozitivních dojmů a moc si přeju to zase po čase zopakovat. Alena umí!

Mgr. Kateřina Kočařová Právnička

Ahoj, ráda bych ještě jednou poděkovala za příjemnou prochajdu nádherným a uklidňujícím prostředím s nádhernou bytostí - s Tebou. Pomohla jsi mi odhalit a pojmenovat pár nových věcí, nahlédnout do možností blízké budoucnosti a poodhalila jsi i samu sebe, což mi přijde velmi týmové, partnerské, otevřené a přímé. A odvážné! Cením si toho, nezneužiju, nevyužiju... Cítila jsem se zkrátka velmi spřízněně. Přeji Ti úspěch a spoustu "klientů", kteří budou moci čerpat ze Tvých zkušeností a budeš jim vzorem v zúročování někdy bolestných zkušeností, které nás ovšem mohou posouvat dál, pokud si to dovolíme a připustíme. Pohlaď za mě, prosím, fešáka a kliďase Carlose, nestačila jsem mu potřást ťapkou a za milý doprovod.

Lucie Doušová

Alena je skvělá společnice a umí opravdu naslouchat, nad věcma přemýšlet a dávat zpětnou vazbu. Má v sobě citlivost, laskavost, empatii, opravdový zájem o druhé a nesoudí. Tím, že má se spoustou citlivých lidí zkušenosti a je sama taková, umí poradit ve věcech, kde si člověk už neví sám rady a potřebuje radu nebo názor zvenčí. Nebála jsem se ventilovat všechny svoje zážitky, pocity a myšlenky, protože jsem cítila opravdový lidský zájem a pochopení. Samozřejmě jsem větší půlku túry probrečela (hodně jsme se taky nasmály), ale byly to pozitivní emoce. Je to super pocit, být s dalším takhle citlivým člověkem - přestože jsme se neznaly, je to o blízkosti, hloubce a naladění na stejnou vlnu. Taková terapie pro duši, kdy člověk není jenom dalším “klientem”, ale parťákem, a z túry si odnese kromě případných suvenýrů v podobě kamínků nebo listů pocit pochopení, přijetí a chuť na sobě pracovat.

Mgr. Andrea Králová Marketingová specialistka

Byla jsem nadšená a vše předčilo mé očekávání. Alena je nádherná, otevřená duše, milující přírodu a pobyt v ní. Má dar intuice a umí se vcítit do druhého člověka, poskytovat citlivou zpětnou vazbu a reagovat na podněty. Je velmi empatická a lidská s otevřeným srdcem. Alenko, děkuji :-)

Pavlína Sitta Kreativec

Před více než deseti lety jsem měl velké psychické potíže. Prošel jsem psychiatrií i sezeními s psycholožkou. Problémy jsem řešil práškama a sebedestrukcí. Nakonec jsem se z nejhorší etapy svého života dostal, ale zůstala mi obava, kdy se úzkosti vrátí. A vrací se – bez pozvání a nečekaně. S názorem kamaráda, že lékaři lidských duší nejsou potřeba, protože „každej se někde vykecá kámošovi a je mu lépe“, úplně nesouhlasím. Teda jen s tím, že každý potřebuje někoho, komu se může svěřit. Být na všechny bolesti světa sám prostě nejde. Osobně ale nemám důvěru svěřovat se svým nejbližším a nikoho cizího kvůli tomu hledat nechci. A tak je náhoda, nebo něco v co se dá věřit, že se mi podařilo vyřešit moje dvě, dlouho nezodpovězené otázky. Mimo jiné proto, že jsem potkal Alenu. Alena Wehle je křehká, chápavá, empatická a navíc silná bytost a její nápad sebepoznávací túry v Českém krasu považuju za mimořádně přínosný. Každý člověk má vztah k přírodě a je to ideální prostředí, ve kterém se dokážeme uvolnit a otevřít. Nenásilně a přirozeně s ní objevíte mnoho důležitého o vás samých a rozhodně budete odjíždět s pocitem, že takový výlet jste ještě nezažili.

Lukáš Holubec Průvodce

Jste připraveni udělat krok vpřed? 

 

          CHCI VYRAZIT