Vztahy vysoce citlivých

S jakými lidmi to nám, hypersenzitivním, klape nejlépe?


před 3 lety

V poslední době jsem dostala spoustu otázek ohledně soužití vysoce citlivých lidí.

Je vůbec možné žít s někým, kdo takový není? Nebo je to naopak žádoucí? Co vlastně obnáší takový „hypersenzitivní“ vztah?

            Vysoce citliví lidé prožívají vztahy velmi hluboce, což samo o sobě může být pro ostatní lidi trochu matoucí.

„Jak je možné, že si to takhle bere? Není trochu divný?“

A ještě více matoucí je to, že se do takové hloubky dostanou dost rychle. Pro citlivé povahy je snadné dostat se do fáze opojení smyslů a pokud mají pocit, že jejich city nejsou opětovány, zmocní se jich pochyby o sobě samém a jsou rozladění.

            Hypersenzitivní lidé se obvykle snaží obklopit podobnými lidmi, kteří nejsou povrchní a jejich city jsou hluboké. Pokud si najdou i takto citlivého partnera, můžou spolu najít výjimečné souznění a pocit, že jim ten druhý mluví z duše.  Často pak ani nepotřebují slov, aby se naladili na podobnou vlnu a vnímali jeden druhého. Takové páry si pak obvykle vystačí samy, nezvou si časté návštěvy, nechodí na večírky a pro jejich přátele to může být až zarážející.

            Takové souznění ale ani mezi hypersenzitivními lidmi neplatí vždycky. Taky se může stát, že se jeden z partnerů nachází zrovna v náročném životním období, kdy je citlivější než obvykle a po čase se vrátí ke svému původnímu naladění.

            Partnerství s člověkem, který není vysoce citlivý ale také nemusí být na škodu.

Sice s vámi nebude sdílet nadšení z vůně větru a bude se divit, že se na některých místech „prostě necítíte dobře“, ale zároveň dokáže zajistit věci, na které už vysoce citlivý člověk nemá energii.

            Citliví lidé a HSP obvykle nemají rádi nákupy, pobyt v obchodním centru, vyřizování na úřadech nebo rodinné sešlosti. O takové věci se pak partneři musí nějak podělit a najít způsob, jakým budou hospodařit se svou energií.

Takže v případě, kdy jeden z partnerů takto citlivý není, dokáže například hravě zajistit nákupy pro domácnost a vyřídit potřebné úřední povinnosti, aniž by z nich byl příliš unavený. Při různých sešlostech pak přirozeně plní společenskou funkci a protože obvykle dobře spí, nebude mu vadit noční vstávání k dětem.

            Nesmí se to ale obrátit do situace, kdy si začne na takové počínání stěžovat, protože snadno získáte pocit, že jste mu se svou senzitivitou na obtíž. Je tedy velmi důležité o své citlivosti mluvit a vysvětlit svému partnerovi, co hypersenzitivita obnáší a ve kterých situacích naopak vy umíte něco zvládnout lépe.

            Při setkávání s vysoce citlivými lidmi často slyším názor, že budou raději sami, než aby nesli tíhu partnerského vztahu.

Nejsou si jistí, zda dokážou být dostatečným přínosem pro druhé, pro vztah a zda je možné vůbec dlouhodobě udržet hluboké souznění. Obávají se toho, že by s partnerem neměli tolik potřebný klid, prostor a mohli by se dostat do hraničních situací. S přibývajícím věkem se pak cítí čím dál tím více osamělí a čelí vlastním otázkám, jak by to všechno mohli zvládnout.

            Pro vás, kteří jste v podobné situaci, mám ale dobrou zprávu. Umíte být skvělými partnery. Co je však zásadní, je zajištění vlastních zdrojů energie a nastavení svých hranic, které budete vy i ostatní respektovat. To ostatní už je na vaší osobnosti a temperamentu, jakým způsobem budete konkrétní situace řešit.

 

 

 

            Pokud byste rádi našli své cíle, zdroje energie, toužíte po změně a nevíte, jakou cestou se vydat, můžete využít mých individuálních konzultací, které probíhají v přírodě v okolí Českého krasu a termín jsem schopná určit po domluvě e-mailem.

Nejste si jisti, zda jste sami vysoce citliví? Stáhněte si můj e-book zdarma a otestujte se.

Chcete vědět víc o hypersenzitivitě a darem s vysokou citlivostí? Přečtěte si další články na mém blogu, navštivte Facebookovou stránku S citem ven, nebo se přidejte k uzavřené FB skupině mezi ostatní, stejně citlivé lidi.


Alena Wehle

Celý život jsem se snažila svou zvláštní citlivost schovávat, až jsem ve třiceti zjistila, že tento dědičný povahový rys opravdu existuje.

Být vysoce citlivou osobou přináší řadu nevýhod, kvůli kterým je velmi snadné se stáhnout do ústraní s pocitem méněcennosti, ale zároveň je to dar, který když se naučíme přijímat, najdeme opravdové cennosti. Otevřeně mluvím o tom, co cítím, co mě zraňuje, umím si nastavit své hranice a nebojím se věřit své intuici.

A protože jsem už delší dobu průvodkyní po krajině vnější, dokážu vás provést i po té vnitřní a ukázat vám cestu, jak s citem ven.

Více o Alči najdete tady.


SdíletPatříte mezi vysoce citlivé?

Otestujte se a zjistěte, jaké jsou vlastnosti hypersenzitivních lidí.

E-BOOK ZDARMA